1. Tádž Mahál: symbol Indie, vystavěný díky obrovské lásce a tragédii
Obrovský pomník nacházející se v indické Ágře. Tádž Mahál nechal vystavět indický mogul Šáhdžahán na památku své zesnulé ženy Muntáz Mahal.
Tádž Mahál patří mezi nových 7 divů světa a tato stavba je také na seznamu UNESCO.
Příběh stavby je krásný a zároveň smutný. Šádžahán svou manželku převelice miloval. Poté co se s ní oženil a přidal jí do svého harému zjistil, že si zaslouží jeho veškerou pozornost. Doprovázela ho na všech cestách a řešila s ním zásadní otázky. Když zemřela při porodu, Šáhdžahán vyhlásil dvouletý smutek a aby uctil její památku, nechal postavit tuto nádhernou stavbu, na jejíž stavbě se podíleli ti nejlepší ze svého oboru.
Tádž Mahál mění své zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou barvu získává vždy, při svitu měsíce.
2. Machu Picchu: klenot v peruánských horách
Nejslavnější dominanta jižní Ameriky je jistě Machu Picchu. Jsou to ruiny města v peruánských Andách. Machu Picchu nesmí chybět na seznamu UNESCO.
Machu Picchu ovšem není název města, ten se nezachoval. Město bylo pojmenováno po blízké hoře.
3. Angkor Vat: chrám uprostřed džungle
Angkor Vat je chrám nacházející se v kambodžském Angkoru. Angkor Vat je se svou rozlohou 1 km² považován za nejrozsáhlejší náboženský komplex světa. Tento komplex patří na seznam UNESCO.
O tomto komplexu si objevitelé mysleli, že jej vystavili Římané. Není tomu tak. Chrám byl postaven ve 12. století jako chrámové město.
4. Pyramidy v Gíze: po stopách faraónu
Pyramidy v Gíze (nebo Gízská nekropole) patří mezi 7 divů světa i na seznam UNESCO. V této oblasti nedaleko Káhiry se nachází tři pyramidové komplexy, sfinga, vesnice dělníků a množství hrobek.
Kdo byl v Egyptě a neviděl pyramidy, nebyl v Egyptě.